Z jakiej tkaniny wykonać obrus?

Do grupy materiałów naturalnych zaliczamy wszystkie włókna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Tkaniny sztuczne są natomiast produkowane z przetworzonych włókien naturalnych, takich jak celuloza czy białko sojowe. Syntetyki powstają wskutek chemicznej syntezy i łączą zalety poprzedników. A zatem, z jakich materiałów warto uszyć obrus? Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego materiału, zapoznaj się z przekrojem najpopularniejszych tkanin obrusowych.

Naturalne tkaniny na obrus - jakie materiały wybrać?

Materiały naturalne, wykonane z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, to częsty wybór klientów poszukujących lekkich i zwiewnych tkanin na obrusy i serwety. Do tej kategorii należą m.in. takie materiały, jak: bawełna, len, połączenie lnu i bawełny, jedwab oraz len z jedwabiem. Lniany obrus odznacza się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Tkanina jest na wskroś wyjątkowa - im częściej ją pierzemy, tym lepiej wygląda. Od razu po uszyciu obrus może sprawiać wrażenie sztywnego i nieprzyjemnego w dotyku, niemniej już po pierwszym praniu tkanina staje się bardziej miękka i gładka. Warto przy tym zauważyć, że czysty len wykazuje tendencje do gniecenia, dlatego wielu producentów stosuje śladowe dodatki włókien poliestrowych, aby zmniejszyć jego podatność na odkształcanie. Jeżeli szukasz tańszego rozwiązania, warto pochylić się ku bawełnie. Biały obrus z bawełny wygląda wyjątkowo korzystnie i świetnie sprawdzi się do codziennego stosowania. Niestety, przy intensywnej eksploatacji szybko traci swoją pierwotną formę, dlatego jest bawełniane obrusy i serwety są polecane na okazjonalne przybranie stołu.

Obrusy z naturalnych materiałów na specjalne okazje?

Standardowe obrusy lniane i bawełniane to codzienne dekoracje stołu, które mogą okazać się niewystarczające na uroczyste przyjęcie. Podobnie wygląda to w przypadku bieżników czy serwet. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości, masz kilka potencjalnych rozwiązań. Możesz wybrać obrus z bawełnianej satyny - lśniący, pięknie układający się na stole. Satyna jest materiałem bardzo układnym, lejącym, prezentującym się niezwykle efektownie. Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, szyjąc obrus na specjalne okazje, jak święta czy imprezy okolicznościowe pamiętaj, by o tenże obrus dbać. Innymi słowy, odpowiednio przechowywany i użytkowany rzadko obrus z naturalnych materiałów długo zachowa estetyczny, cieszący oko wygląd. Mając to na uwadze, nic nie stoi w postawieniu tu mimo wszystko na len bądź bawełnę, choć pewnie najlepszym pomysłem, a z dużą dozą prawdopodobieństwa - najbardziej praktycznym, będzie wybór materiałów syntetycznych wysokiej jakości.

Materiały syntetyczne na obrusy - poliester i poliamid

Syntetyczne tkaniny są bardzo częstym wyborem klientów stawiających na niską cenę i estetyczny wygląd. Obrusy uszyte z poliestru są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na czynniki zewnętrzne i niepodatne na zagniecenia. Co więcej, tkaniny występują w szerokiej gamie kolorystycznej - niepowtarzalne wzory i odcienie potrafią wprawić w zachwyt. Niestety, mimo istotnych zalet, materiał ma swoje wady. Przede wszystkim szybko się mechaci, elektryzuje i ulega uszkodzeniu w kontakcie z gorącymi naczyniami. Poliamid przejawia analogiczne właściwości, a jego dodatkową zaletą jest szybkie schnięcie. Jeżeli poszukujesz tkaniny na obrus do codziennego użytkowania, warto rozważyć zakup syntetyków i szyć obrusy z tego rodzaju materiałów.

Tkaniny sztuczne na obrusy - wiskoza

Zdecydowanym faworytem w grupie tkanin sztucznych jest wiskoza, czyli włókno celulozowe. Zanim przejdziemy do opisu jej właściwości, nadmieńmy jednak, że materiał nie może być uznany jako w pełni "sztuczny", ponieważ celuloza wchodzi w skład ścian komórkowych roślin. Dopiero wskutek chemicznej syntezy wytwarzają się włókna przeznaczone do produkcji tkaniny. Mieszane pochodzenie materiału znajduje odzwierciedlenie w jego właściwościach. Wiskoza jest niezwykle przyjemna w dotyku, bardzo elegancka i delikatna. Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wybór kolorów i wzorów, w tym bardzo efektownych odcieni, które pięknie połyskują w świetle. Jeżeli nie chcesz kolejnego obrusu w kolorze białym, z pewnością spodoba Ci się bogata oferta producentów tekstyliów.

Jaki materiał na obrus wybrać? Wskazówki dla dekoratora

Jeżeli obrusy, bieżniki czy serwety, mają ozdobne obwódki, pamiętaj, aby wybierać tkaniny o jednolitej kolorystyce, aby uniknąć chaosu. Dekoracja powinna obejmować tylko jeden element wyrobu - ozdobne zakończenie, wzór bądź unikatową strukturę materiału. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się obrusy i poszewki z haftami ażurowymi nawiązujące do trendów dekoratorskich z XIX wieku. Aby tchnąć ducha nowoczesności, warto przełamać stereotyp białych obrusów i wybrać tkaniny o intensywnej kolorystce, np. jasny fiolet, błękit czy jasną zieleń. Jeżeli nie planujesz ozdobnego wykończenia, może postawić na żywe kompozycje, np. kwiaty czy inne wzory okolicznościowe.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...