Właściwości i zastosowanie wiskozy

Właściwości wiskozy - tkanina dla każdego

Wiskoza jest tkaniną sztuczną pochodzenia roślinnego, co w żadnym wypadku nie czyni jej gorszą od dzianin naturalnych dostępnych na rynku. Tkaniny wiskozowe zachowują się tak jak naturalne — są przewiewne, przyjemne w dotyku i idealne dla alergików. Doskonale nadają się na upalne dni i świetnie chłoną wilgoć. Co za tym idzie, mogą z powodzeniem zastąpić tkaniny lniane lub bawełniane. Wiskoza też świetnie przepuszcza powietrze. Często pomijaną, acz równie istotną zaletą, jest łatwość farbowania — ubrania potraktowane barwnikiem zyskują piękne i wyjątkowo żywe kolory, które pozostają intensywne przez długi czas. Jedynymi istotnymi wadami materiału są podatność na gniecenie i konieczność ostrożnego prania (tkaniny wiskozowe mogą się zniszczyć pod wpływem prania lub skurczyć w pralce, a dodatkowo nie pierzemy ich w gorącej wodzie).

Prasowanie wiskozy może sprawiać pewien kłopot, dlatego zaleca się, aby po wyciągnięciu ubrania z pralki odsączyć nadmiar wody w ręcznik i umieścić ubranie na płaskiej powierzchni lub suszarce. Odzież z wiskozy, która wymaga prasowania powinna być odwrócona na lewą stronę i prasowana w średnich lub niskich temperaturach - wysoka temperatura prasowania może zniszczyć materiał. Warto przy tym pamiętać, że prasowanie ciemnej odzieży może prowadzić do jej wyświecania.

Wiskoza - włókno uniwersalne na odzież

Przyjemna w dotyku wiskoza występuje w większości ubrań dostępnych w sklepach sieciowych. Tkanina służy do produkcji odzieży codziennej, sukien wieczorowych, szalików oraz podszewek płaszczy lub marynarek. Wiskoza świetnie nadaje się również do produkcji odzieży sportowej. Sukienki z wiskozy są bardzo zwiewne, delikatne i doskonale sprawdzą się na okres wiosenno-letni, a spodnie ładnie się układają. Z drugiej strony gęsta dzianina wiskozowa będzie odpowiednia do produkcji tkanin dekoracyjnych lub obiciowych, oraz lekkich kocyków dla dzieci. W asortymencie hurtowni Kresz znajdziesz szeroki wybór tkanin wiskozowych o zróżnicowanych gramaturach i składach.

Wiskoza - lider wśród włókien sztucznych

Pomimo że włókno sztuczne kojarzy się z topornym i nieprzewiewnym materiałem, tkaniny wiskozowe całkowicie obalają ten mit. Proces produkcji wiskozy pokazuje, że tkanina pochodzi z włókien roślinnych, przez co doskonale chłonie wilgoć, pozwala skórze oddychać i zapewnia przyjemne wrażenia dotykowe. Co ciekawe, łatwo łączy się z innymi włóknami, co czyni z niej uniwersalny wybór dla amatorów krawiectwa. Pomimo że materiał sam w sobie nie jest rozciągliwy, po dodaniu spandexu zwiększa rozciągliwość i może być z powodzeniem wykorzystany do produkcji koszulek czy spodenek sportowych. Odpowiednio przygotowana wiskoza znajduje zastosowanie w szyciu najróżniejszych ubrań i nie tylko, ze względu na swoje zróżnicowane właściwości!

Ze względu na swoje właściwości tkaniny wiskozowe są rekomendowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, oraz osób z alergią. Warto przy tym zaznaczyć, że ubrania z poliestru, mimo że są mocniejsze i nie kurczą się w czasie prania, są wytwarzane z ropy naftowej, przez co mogą okazać się nieodpowiednie dla osób z wrażliwą skórą. Nie każdy materiał sztuczny ma podobne właściwości, dlatego wybierając tkaninę, warto zwrócić uwagę na jej skład oraz właściwości. Ważne, że dzięki odpowiedniemu wykończeniu ubrania z wiskozy są niezwykle wygodne i prezentują się doskonale.

Informacje o praniu wiskozy - jak dbać o materiał?

Tkaniny wiskozowe nie lubią wysokich temperatur ani szybkiego wirowania. W przypadku wiskozy najlepiej sprawdzą się niskie temperatury (max 30 stopni) i pranie ręczne. Decydując się na pranie w pralce wybierz program delikatny bez wirowania - ciekawym sposobem na ochronę odzieży jest umieszczenie jej w specjalnej siateczce lub woreczku na bieliznę, co zapobiegnie mieszaniu z innymi kolorami. Aby zapobiec spraniu koloru, warto sięgać po delikatne detergenty w formie kapsułek i żele do prania.

Ubrania z wiskozy są szczególnie podatne na zagniecenia, dlatego nie powinny być suszone w suszarce bębnowej. Zachowanie estetycznego wyglądu ubrań wymaga także odpowiedniego przechowywania. Jeżeli odzież jest wykonana w stu procentach z tkaniny wiskozowej, zadbaj o to, aby element garderoby był przechowywany na płasko, ponieważ powieszenie na wieszaku może doprowadzić do pojawienia się odkształceń. Coś za coś, wiskoza jest delikatna i przewiewna, ale łatwo się gniecie. W przypadku gdy wiskoza stanowi jedynie domieszkę materiału, możesz swobodnie powiesić ubranie na wieszaku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...