Materiał Softshell - jakie są jego właściwości i do czego można go wykorzystać?

Co to jest softshell?

Kurtka softshellowa nosi też czasami nazwę kurtki membranowej (choć nie każdy softshell wyposażono w membranę!), ponieważ jest ona wykonana z materiału, powstającego na skutek połączenia tworzyw syntetycznych, które pozwalają na stworzenie tkaniny o wyjątkowych właściwościach. Materiały tego typu wyróżniają następujące właściwości:

  • wysoki komfort termiczny,
  • wysoki parametr oddychalności,
  • wodoodporność chroniąca przed opadami deszczu,
  • ochrona przed wiatrem,
  • miękkość,
  • elastyczność.

W związku z wyżej wymienionymi cechami softshell z membraną jest materiałem wybieranym do szycia ubrań sportowych i turystycznych, który sprawdza się doskonale podczas intensywnych aktywności. Kurtki, bluzy, spodnie oraz bielizna termoaktywna skutecznie chroni przed wiatrem, oraz utratą ciepła. Softshell stanowi lepszą ochronę niż jakikolwiek inny materiał, niektórzy twierdzą, że podobnymi właściwościami może pochwalić się tylko polar, jednak to nie to samo.

Softshell co to za materiał?

Materiały posiadające membranę, a do nich zalicza się właśnie softshell, składają się z kilku warstw. Warstwa zewnętrzna zapobiega przedostawaniu się do środka zimnego wiatru, dość dobrze chroni też przed wilgocią. Natomiast warstwa wewnętrzna, przyjemna w dotyku i miękka, odpowiada za komfort termiczny i pomaga w szybkim odprowadzaniu wilgoci pojawiającej się na skórze w przypadku intensywnej aktywności fizycznej. Kurtka softshellowa nie sprawdza się jednak w przypadku ulewy, ponieważ pory zewnętrznej warstwy są większe niż w przypadku hardshellu, a co za tym idzie, przemakają. Softshell sprawdzi się za to świetnie podczas opadów śniegu czy lekkiej mżawki.

Dzięki swojej budowie odzież softshellowa stanowi alternatywę zarówno dla w pełni wodoodpornych kurtek, jak i dla odzieży uszytej z innych materiałów. Zapewnia optymalny komfort cieplny, chroni przed chłodem i wilgocią, a jednocześnie pozwala skórze swobodnie oddychać. Dlatego coraz częściej softshell wybierany jest także do szycia bielizny termoaktywnej.

Softshell właściwości, dlaczego warto je docenić?

Wybierając się na trening na świeżym powietrzu lub na wyprawę w góry, warto zaopatrzyć się w garderobę na każdą pogodę. Zwłaszcza że w trakcie trekkingu czy wręcz wspinaczki górskiej może się ona zmieniać radykalnie, a do tego wielokrotnie. Zabranie ze sobą polarowej bluzy i kurtki wodoodpornej może być nieco kłopotliwym rozwiązaniem, dużo lepszym wyjściem będzie odzież softshellowa. Z softshellu szyte są nie tylko kurtki, ale także spodnie, czapki i rękawiczki, czyli właściwie pełne wyposażenie turystyczne.

Dzięki temu, że softhell to materiał oddychający, uszyte z niego ubrania pozwalają skutecznie zabezpieczyć przed pojawieniem się nieprzyjemnej wilgoci na skórze. W trakcie biegania czy przy innym intensywnym wysiłku nadmiar ciepła, a wraz z nim potu, swobodnie wydostaje się przez pory membrany. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pierwotna idea softshella nie uwzględniała produktów z membraną i taką odzież również znajdziemy na rynku. Z drugiej zaś strony budowa tkaniny nie pozwala na to, aby zimny wiatr dostawał się pod kurtkę. Warto też zwrócić uwagę, że zastosowanie softshellu pozwala szyć ubrania lekkie i niezajmujące wiele miejsca w plecaku.

Softshell, do czego wykorzystać?

Trekking, bieganie, wspinaczka, a nawet spacer z psem w chłodny poranek, każda z tych okazji jest dobra, aby skorzystać z dobrodziejstw softshellu. Uszyta z niego kurtka jest bardzo wygodna, zastosowanie wewnątrz ociepliny sprawia, że jest miękka i przyjemna w dotyku, nie podrażnia nawet delikatnej skóry. Wybierając model kurtki wyposażony w kaptur i odpowiednie systemy regulacji możemy zagwarantować sobie doskonałą ochronę przed wiatrem, mrozem i wilgocią. Bielizna z softshellu może z powodzeniem stanowić dodatkową warstwę, która zapewni ciepło nawet przy mroźnej pogodzie. Jeśli połączysz ją z kurtką hardshellową niestraszny Ci będzie nawet intensywny deszcz.

Jak dbać o ubrania uszyte z softshellu?

Jeżeli uprawiasz sport w kurtce softshellowej albo wybrałeś się w niej na trekking, to wcześniej czy później musisz zmierzyć się z pytaniem, jak prać softshell? Podobnie jak w przypadku odzieży z polaru, tak i tutaj, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Aby softshell nie stracił swoich unikalnych właściwości, dotyczy to zwłaszcza zewnętrznego poliestru, nie możesz go prać ani czyścić wykorzystując do tego standardowe detergenty. Najbezpieczniej jest prać odzież softshellową ręcznie z użyciem preparatów przeznaczonych do prania ubrań tego typu. W przypadku prania w pralce zwróć uwagę na to, aby woda nie była za gorąca a wirowanie zbyt intensywne. Szczegółowe zasady co do pielęgnacji kurtek i innych elementów odzieży uszytych z omawianej tkaniny znajdziesz na metce.

Na koniec warto jeszcze dodać, że kurtkę z softshellu można impregnować, dzięki temu będzie jeszcze bardziej odporna na działanie wilgoci. W calu impregnacji należy zaopatrzyć się w przeznaczony do tego preparat.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...