Gramatura polaru - który polar jest najlepszy?

Co oznacza gramatura polaru?

Gramatura polaru jest to, najprościej rzecz ujmując, jego grubość. Im grubsze polary, tym większą mają gramaturę. Gramatura na metce polaru określona jako 100 g/m2 oznacza, że metr kwadratowy dzianiny polarowej waży 100 gramów. Odpowiednio 300 g/m2 to dzianina, o wielkości metra kwadratowego ma wagę 300 g. Oba rodzaje polarów charakteryzują się identycznymi cechami, jeżeli chodzi o ich skład, jednak w zależności od gramatury, zapewniają różny poziom izolacji termicznej. 

To jaka gramatura polaru będzie najlepsza, uzależnione jest od tego, co ma zostać uszyte. Grubszy materiał polarowy używany jest najczęściej do produkcji odzieży roboczej oraz ubrań sportowych typu outdoor. Z kolei cienki polar sprawdza się doskonale jako bielizna termoaktywna zakładana pod inne warstwy ubrania. W ofercie hurtowni Kresz znalazły się polary o gramaturze od 160 do 390 g/m2 dostępne w bardzo dużej ilości kolorów do wyboru. Zatem, jaka jest gramatura polaru, która zapewnia izolację termiczną idealną podczas zimowych spacerów? Dla zmarzlaków polecamy wybierać materiał w okolicach 300 g/m2 i więcej.

Jaka gramatura polaru do odzieży sportowej?

Ubrania uszyte z polaru cieszą się bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród osób uprawiających różnorodne sporty. O wyborze polaru decyduje najczęściej to, że jest on lekki i sprawdza się świetnie w każdej temperaturze - jeśli postawimy na odpowiednią grubość. Tej dzianiny używają chętnie fabryki szyjące zarówno kurtki, jak i bieliznę sportową, a także ociepla się nią często grubsze spodnie zimowe. W ten sposób łatwo jest zapewnić sobie optymalny komfort termiczny.

Wybierając odzież polarową, warto zwrócić uwagę nie tylko na gramaturę, ale także na jej krój. Regulowane ściągacze i obecność kaptura w połączeniu z wysokim kołnierzem to gwarancja odpowiedniej temperatury w trakcie intensywnego treningu nawet podczas niesprzyjającej pogody. Bluzy polarowe idealnie sprawdzą się także podczas wypraw, w czasie których jesteśmy narażeni na gwałtowną zmianę pogody. Cienki polar zajmuje mało miejsca i właściwie się nie gniecie, można go wcisnąć nawet do małego plecaka.

Właściwości dzianiny polarowej

Polar, czyli dzianina sztuczna składająca się z tysięcy cieniutkich rureczek wyróżnia się zdecydowanie na tle innych materiałów. Do jego najważniejszych cech należy wysoka izolacja cieplna oraz hydrofobowość. To oznacza, że polar właściwie nie namaka w czasie deszczu, a poza tym szybko schnie. Co ciekawe, w przeciwieństwie do odzieży wykonanej z bawełny, bluza polarowa nie zmienia swoich właściwości pod wpływem wilgoci. Nawet lekko mokra kurtka gwarantuje ciepło, dzięki temu nawet spacer w chłodne dni to czysta przyjemność.

Nie mniej ważną cechą jest to, że polar świetnie odprowadza wilgoć, co jest szczególnie przydatne w przypadku bielizny termoaktywnej. W czasie treningu nie ma czasu i możliwości na pozbycie się przepoconej koszulki czy getrów, ale jeżeli wybrany został odpowiedni polar o wysokim poziomie absorpcji wody, wilgoć zostaje szybko odprowadzona, a skóra pozostaje prawie zupełnie sucha.

Gdzie jeszcze przydaje się polar?

To jaka gramatura polaru najlepsza, zależy głównie od tego, co zostanie z niej uszyte. Polar wykorzystywany jest nie tylko do odzieży outdoorowej. Coraz częściej można spotkać polary robocze, zapewniające komfort użytkowania podczas prac na zewnątrz także w niskiej temperaturze i niesprzyjającej pogodzie. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się tkaniny i dzianiny o gramaturze 200 g/m2 i grubsze. Oprócz najważniejszych, wymienionych już zalet, polary z odpowiednią grubością są dodatkowo odporne na przetarcia czy rozerwania, a także są bardzo elastyczne, dlatego doskonale nadają się jako materiał do szycia odzieży wykorzystywanej na budowie, w halach fabrycznych itp.

Jak wybrać odpowiedni polar?

Patrząc na sportowców i turystów wydawać się może, że wszyscy zakochali się w polarach. Trwa to już od lat 80. ubiegłego wieku i nic nie wskazuje na to, aby to uczucie uległo zmianie w najbliższym czasie. Wybór polaru zależy głównie od rodzaju aktywności oraz od panującej pogody. Im bardziej intensywnie będziemy się poruszać, tym polar powinien być cieńszy. Im chłodniejsza aura, tym grubszy. Zimą warto wybierać ubrania z materiału wodoodpornego połączonego z polarem jako warstwą wszytą po wewnętrznej stronie. Polar może być umieszczony na całej długości lub jedynie w wybranych miejscach kurtki, lub spodni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...