Moda a ekologia

Produkcja ubrań może bowiem być zarówno przyjazna środowisku, jak i negatywnie wpływać na jego stan. Choć dla marek odzieżowych często najważniejszy jest jak największy zysk i w związku z tym stosują one metody tanie, ale niekoniecznie ekologiczne, w ostatnich latach ten trend zaczyna się zmieniać. Moda na ekologię powoduje, że producenci ubrań zaczynają troszczyć się o środowisko, aby przyciągnąć klientów, dla których ważne jest dbanie o matkę naturę.

Co oznacza ekologiczne wytwarzanie ubrań? Wiąże się ono między innymi z zastosowaniem takich procesów produkcji, które nie będą zanieczyszczać środowiska. Dlatego też w każdym ekologicznym biznesie odzieżowym liczy się wykorzystanie tkanin pochodzenia naturalnego. Wytwarzanie tworzyw sztucznych wiąże się bowiem ze stosowaniem dużej ilości chemii, podczas gdy naturalne materiały są bardziej przyjazne środowisku. Kiedy mówi się o tym, że ekologiczne ubrania to te produkowane z naturalnych materiałów, chodzi oczywiście o włókna pochodzenia roślinnego. Trudno, żeby za przyjazne środowisku uchodziły skóry zwierzęce.

Recykling ubrań

Odzież produkowana z naturalnych materiałów łatwiej ulega też degradacji. Nie da się bowiem ukryć, że dużym problemem, jaki branża odzieżowa ma z ekologią jest to, iż produkuje ona ogromne ilości ubrań, które po okresie użytkowania przez klienta niejednokrotnie trafiają na śmietnik. Dlatego też nie tylko ze społecznego, ale i z ekologicznego punktu widzenia ważne jest, aby odzież jak najdłużej znajdowała się w obiegu. Zamiast wyrzucać stare ubrania, można więc oddawać je do second handu, oczywiście o ile znajdują się one w stanie, który pozwala na dalsze użytkowanie i to nie liczne wady były przyczyną pozbycia się danego elementu garderoby, lecz brak miejsca w szafie lub zmiana gustu. Zaopatrywanie się w ubrania w second handzie wcale nie jest czymś gorszym od kupowania ich w markowych punktach. Wprost przeciwnie, robienie zakupów w sklepach z odzieżą używaną pozwala często znaleźć zupełnie unikatowe produkty, które kiedyś wyszły z mody, ale ponownie do niej wróciły. Moda ma bowiem do siebie to, że co jakiś czas lubi zataczać koło.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...