Jakie zastosowanie mają włókna elastanu w tkaninach?

Jeśli przeczytamy znajdujące się tam informacje, to zauważymy, że większość naszej garderoby wykonana jest z mieszanek materiałów, a nie tylko z jednego surowca. Jednym z częstych włókien pojawiających się jako domieszka jest elastan, który dodaje się między innymi do bawełny, jedwabiu, wełny i lnu. Jest to bardzo korzystne działanie, ponieważ dzięki temu poprawiają się właściwości gotowej tkaniny, o czym piszemy więcej w dalszej części tekstu.

 

Czym jest elastan?

Elastan, znany również pod nazwami handlowymi spandex i lycra, to włókno syntetyczne wynalezione w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Dzięki swoim właściwościom ten materiał zrewolucjonizował rynek odzieżowy. Dlaczego tak się stało? Przede wszystkim w związku z bardzo dużą rozciągliwością, niewielkim ciężarem i wytrzymałością. Włókna elastanu można rozciągnąć nawet do 500 procent pierwotnej długości, po czym bez zniekształceń wracają do swojego pierwotnego kształtu.

Poza tym jest to materiał bardzo gładki i miły w dotyku, odporny na zabrudzenia, nie elektryzuje się ani nie wywołuje alergii. Zapewnia swobodę ruchów i wygodę nawet podczas intensywnych ćwiczeń oraz uprawiania sportu. Dlatego szyje się z niego przede wszystkim getry i legginsy, kostiumy kąpielowe i bieliznę sportową, a także stroje taneczne. Jednak bardzo często elastan wykorzystuje się jako domieszkę do innych włókien, ponieważ w znacznym stopniu poprawia ich właściwości.

 

Zastosowanie elastanu jako domieszki w tkaninach

Choć elastan może być używany samodzielnie, to jednak najczęściej spotykamy go w naszych ubraniach jako domieszkę do innych włókien. Spandex bardzo łatwo łączy się z innymi włóknami i dlatego dodaje się go do bawełny, jedwabiu, lnu czy wełny. Tworzy się wtedy tkanina o właściwościach obu włókien. Dzięki temu gotowa odzież nie odkształca się tak szybko i ładniej przylega do sylwetki, ponieważ lekko rozciąga się podczas nakładania. To wpływa również na większą jej wygodę, ponieważ ubranie dopasuje się do różnych figur i nie musi być szyte bardzo dokładnie na dany wymiar.

Tkaniny z dodatkiem elastanu mniej się gniotą i są również trwalsze – pozostaną w dobrym stanie dłużej niż na przykład czysta bawełna. Jednak sprawdzając metki gotowych ubrań, warto pamiętać, by wybierać tkaniny tylko z niewielkim dodatkiem elastanu, a w większości wykonane z włókien naturalnych. Takie proporcje mieszanki sprawią, że z jednej strony nasza odzież będzie wygodna i dopasowana, a z drugiej oddychająca i przyjemna dla skóry.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...