Jak wybrać tkaninę do uszycia sukienki?

Właśnie z tego powody decyzja o wyborze odpowiedniego materiału nie ogranicza się do cech zewnętrznych i koloru - równie istotne są finalny krój, fason, obecność zdobników czy przeznaczenie stroju. Innej dzianiny będziesz potrzebować do uszycia sukienki casualowej - idealnej na codzienne wypady na miasto - a innej do stworzenia wieczorowej kreacji. Sprawdźmy, jakie dzianiny są obecnie w modzie, i które cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów.

Rodzaje materiałów na wiosenne i letnie sukienki

Tkaniny na sukienki letnie powinny być delikatne i przewiewne. Organizm, narażony na ciągłe przegrzewanie, nie potrzebuje dodatkowej warstwy, która utrudnia regulację temperatury i powoduje, że wilgoć utrzymuje się przy ciele. Z tego względu tkanina na letnią sukienkę (zwłaszcza taką z rozkloszowanym dołem) musi być oddychająca, przyjemna w dotyku i delikatna. Z punktu widzenia użytkowniczki ważne są także trwałość i estetyka, dlatego warto postawić na wysokogatunkowa dzianinę. Zatem jaka tkanina na sukienkę wiosenną i letnią? Postaw na oddychające, delikatne i zwiewne materiały!

Sukienki z tkaniny bawełnianej lub lnu

Uszycie sukienki z bawełny to doskonałe rozwiązanie dla Pań, które lubią przewiewne i miłe w dotyku materiały - idealne na gorące lato. Co więcej, tego typu tkanina świetnie sprawdzi się u alergików i małych dzieci, ponieważ ma delikatną strukturę i nie powoduje podrażnień skóry. Równie dobrym wyborem jest len - przyjazny dla środowiska naturalnego, dobrze odprowadzający wilgoć i doskonale przewodzący ciepło. Niektórzy producenci, chcąc zwiększyć odporność na przetarcia, dodają domieszki włókien syntetycznych, niemniej najlepszym wyborem pozostaje tkanina wykonana w całości z lnu - i po taką też radzimy Ci sięgać.

Droższy jedwab czy tańsza wiskoza?

Jedwab świetnie pochłania wilgoć, eliminując ryzyko rozwoju grzybów. Co ciekawe, w składzie tkaniny znajdują się aminokwasy, które wywierają pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Niestety, materiał jest dość drogi, a przez to niedostępny dla wielu użytkowników. Tańszą, acz równie efektowną alternatywą, jest wiskoza. Ten przewiewny, lejący materiał przypadnie do gustu wszystkim osobom, które lubią lekki połysk na sukienkach. Dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej stanowi godną konkurencję dla drogich tkanin jedwabnych. Na pierwszy rzut oka jest praktycznie nie do odróżnienia od jedwabiu. Powstająca z chemicznej obróbki celulozy wiskoza nie krępuje ruchów, szybko wchłania i odparowuje wilgoć i jest po prostu piękna! Nad jedwabiem ma jeszcze jedną przewagę - promienie słoneczne naruszają strukturę jedwabnych włókien, dlatego letnia odzież z wiskozy, jak np. letnie sukienki, jest bardziej wytrzymała i w konsekwencji posłuży po prostu dłużej. Co więcej, w przeciwieństwie do poliestru, wiskoza nie klei się do ciała.

Jak wybrać materiał na sukienkę zimową?

O ile delikatne materiały sprawdzą się w okresie wiosenno-letnim, o tyle sukienki na zimę powinny zapewniać odpowiedni komfort termiczny. Jeżeli chcesz uszyć praktyczny strój, wybieraj miękkie dzianiny, które wykazują zdolność do ochrony organizmu przed wychłodzeniem. W takich materiałach warto przebierać szyjąc sukienkę na zimę. Oprócz nieśmiertelnej bawełny na rynku modowym królują takie materiały, jak: zamsz, welur czy wełna. Włókna naturalne zapewniają pełen komfort użytkowania i wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Wełna jest absolutnie wyjątkowym materiałem, który tworzy naturalną izolację dzięki kieszeniom powietrznym. Co więcej, doskonale chłonie wilgoć, dlatego sprawdzi się w czasie deszczowych i śnieżnych dni. Z jednej strony jest lekka, a z drugiej na tyle mocna i wytrzymała, że spokojnie przetrwa najtrudniejsze warunki pogodowe.

Wybór odpowiedniej tkaniny - wybierz materiał z certyfikatem jakości!

Nie ma dwóch takich samych materiałów. Najlepszym tego przykładem jest bawełna - wybierając odpowiednią gramaturę możesz stworzyć zarówno delikatną sukienkę na okres letni, jak i suknię zimową, która zapewni Ci pełen komfort cieplny. Każdy materiał poddawany jest różnorodnym procesom, które wydobywają z niego pożądane właściwości. Zanim wybierzesz optymalną tkaninę, pamiętaj o sprawdzeniu jej pochodzenia i procesu, w którym powstała. Materiały, które znajdziesz w dobrych hurtowniach tkanin, takich jak Kresz, pochodzą od renomowanych dostawców i posiadają certyfikaty OEKO-TEX i GOTS. To bardzo istotna informacja, ponieważ produkty z tym atestem są bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego. Wszystkie tkaniny OEKO-TEX zostały wyprodukowane przy minimalnym użyciu szkodliwych związków chemicznych: formaldehydów, pestycydów czy chlorofenoli. Materiały z certyfikatem GOTS spełniają z kolei surowe kryteria środowiskowe, co oznacza, że bawełna uprawiana jest bez użycia chemii. Jeżeli chcesz wesprzeć planetę i jesteś świadomym klientem, pamiętaj o sięganiu po sprawdzone wyroby włókiennicze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...