Zastosowanie tkanin w przemyśle nie tylko odzieżowym

tkaniny obiciowe

O tym, że tkaniny są podstawowym elementem przemysłu odzieżowego, nie trzeba nikomu przypominać. Nie jest to jednak jedyna dziedzina, w której materiał gra główną rolę. Jakie jeszcze gałęzie przemysłu wykorzystują tkaniny?

Tkaniny dekoracyjne a odzieżowe

Tkaniny odzieżowe, jak sama nazwa wskazuje, muszą być dostosowane do codziennego kontaktu z ciałem człowieka. Nawet jeśli nie jest to kontakt bezpośredni (jak w przypadku odzieży wierzchniej), tkanina taka musi pozwalać na swobodne poruszanie się i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Podstawową cechą tkanin dekoracyjnych jest natomiast podwyższona trwałość i odporność na uszkodzenia. Często są one poddawane silnej eksploatacji czy ekspozycji na działanie promieni słonecznych, dlatego także używane do ich produkcji barwniki czy nadruki muszą wyróżniać się wyjątkową trwałością.

Do czego używa się tkanin dekoracyjnych?

Tkaniny dekoracyjne są bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. To one tworzą charakter pomieszczeń i ich indywidualny styl. Co więcej, decydują o trwałości i funkcjonalności wytwarzanych przedmiotów. Choć na pierwszy rzut oka tkaniny dekoracyjne mają odpowiadać przede wszystkim najnowszym trendom i estetycznym upodobaniom nabywców, ich przeznaczenie determinowane jest przez skład i cechy techniczne. Z tego powodu wyróżnia się kilka typów tkanin ozdobnych.

  • Zasłonowe i firanowe. Jednym z najważniejszych parametrów tego rodzaju tkanin jest ich gramatura i struktura. Gramatura decyduje nie tylko o ciężkości materiału, ale też wpływa na to, jak dużo światła będzie on przepuszczał. Choć w przypadku zasłon gęsty splot i duże zaciemnienie to cechy pożądane, firanki powinny jak najlepiej przepuszczać światło słoneczne, jednocześnie zapewniając domownikom prywatność. Wybierając takie tkaniny, należy pamiętać, aby były dostosowane do karnisza – nie należy narażać go na przeciążenie.

  • Nieco bardziej pofolgować sobie można z wyborem tkanin na narzuty i koce. Te wszak mogą być już nieco cięższe i bardziej zróżnicowane. Coraz większą popularność zyskują w tej grupie tkaniny o ciekawych i przyjemnych strukturach – zarówno te z długim włosem, jak i lżejsze bawełny o strukturze wafla.

  • Tkaniny obiciowe to świetny sposób na stworzenie nieszablonowych mebli. Ich głównymi zaletami są różnorodność i trwałość zarówno naniesionych na nie wzorów, jak i samego materiału. Co ważne, dobrej jakości tkaninę obiciową z łatwością można wyczyścić.

  • Tekstylia o tematycznych wzorach chętnie wykorzystywane są do produkcji okolicznościowych gadżetów i upominków, a także przedmiotów codziennego użytku: od dekoracyjnych bieżników, przez poduszki, po stylowe torebki zakupowe czy wakacyjne parawany.

Choć tkaniny są tak powszechne, że zazwyczaj nawet ich nie zauważamy, trudno wyobrazić sobie ich brak w codziennym życiu. Padło tu tylko kilka przykładów ich wykorzystania, jednak obecne są niemal w każdej dziedzinie przemysłu: od aranżacji wnętrz, przez akcesoria wypoczynkowe, po zabawki dla dzieci czy wyposażenie zwierząt.