Co oznacza gramatura tkaniny?

Wysokiej jakości materiał powinien być trwały, odporny na działanie środków piorących i szkodliwe czynniki atmosferyczne. Sięgając po sprawdzone dzianiny możesz mieć pewność, że nie ulegną zmechaceniu i nie skurczą się w praniu. Jednym z podstawowych wyznaczników jakości ubrań jest gramatura tkaniny. Sprawdźmy, w jaki sposób jest określana, i co tak naprawdę oznacza.

Czym jest gramatura materiału?

Gramatura tkanin to pojęcie określające ciężar jednego metra kwadratowego materiału wyrażony w g/m2. Pomimo, że parametr ma istotny wpływ na jakość szytych ubrań, nie stanowi głównego wyznacznika definiującego klasę materiału - wszak nawet cienkie tkaniny mogą mieć wysoką jakość i misterne wykończenie. Gramatura jest ściśle związana z ilością włókien, grubością oraz częstotliwością splotów. Wybierając tkaniny na ubrania letnie, które z natury rzeczy powinny być przewiewne i delikatne, warto wybrać bawełnę czy wiskozę o niskiej gramaturze, które zapewnią pożądany poziom oddychalności. Im wyższa gramatura materiału, tym ubrania będą cieplejsze i bardziej "zwarte", a tym samym zapewnią lepszą ochronę przed stratami ciepła.

Kiedy warto sprawdzić gramaturę materiału?

Gramatura, a zatem i (w bardzo ogólnym ujęciu) jakość materiału jest szczególnie istotna podczas wyboru tkanin na własne projekty. Jeżeli planujesz szycie zasłon, obrusów czy dodatków dekoracyjnych, warto sumiennie przeanalizować parametry techniczne wybranych produktów. Co więcej, gramatura tkaniny ma istotne znaczenie przy znakowaniu odzieży lub wykonywaniu nadruków na ubraniach. Warto przy tym pamiętać, że materiały o wysokiej gramaturze będą bardziej odporne na gniecenie, ale mogą przy tym gorzej się układać i być mniej komfortowe w noszeniu. Przeznaczenie odzieży to kluczowa kwestia przy wyborze tkanin i definiowaniu ich optymalnych parametrów technicznych. Pamiętamy przy tym, że wysokiej jakości materiał może mieć niższą gramaturę - wszystko zależy tu od tego, do czego dany materiał ma posłużyć.

Jak obliczyć gramaturę tkaniny?

Obliczenie gramatury tkaniny jest bardzo intuicyjne i odbywa się przy użyciu wagi oraz kalkulatora. Wystarczy wyciąć symetryczny fragment materiału i obliczyć jego powierzchnię (pole) w metrach kwadratowych. Przykładowo, jeżeli wytniesz prostokąt o bokach długości 5 x 10 cm, wówczas jego pole wyniesie 0,005 m2. Następnie należy zważyć wycięty fragment, a jego wagę wyrazić w gramach. Jeżeli próbka waży, np. 2 g, gramatura materiału będzie wynosić 400 g/m2 (dzielimy powierzchnię przez masę). Jako ciekawostkę warto dodać, że gramatura materiału jest w pewnej mierze związana z kolorem - ciemne tkaniny będą cięższe niż analogiczne produkty o jaśniejszych odcieniach.

Co oznacza gramatura materiału i jaki ma wpływ na decyzje zakupowe?

Gramatura tkaniny bawełnianej przeznaczonej do produkcji odzieży letniej nie powinna być większa niż 160 g/m2. Jeżeli planujesz uszyć zwykłą bawełnianą koszulkę, warto sięgnąć po tkaninę 150 g/m2. Produkty tekstylne dostępne w przedziale 160-220 g/m2 sprawdzą się przy grubszych ubraniach, takich jak bawełniane bluzy czy polary, i bardziej "mięsistych" koszulkach. Wielu klientów zastanawia się, jaką gramaturę materiału wybrać do uszycia maseczek ochronnych - w tym przypadku warto postawić na rozwiązania pośrednie i oscylować w tkaniny 160 g/m2, które nie wywołają problemów z oddychaniem.

Jaka gramatura do odzieży znakowanej?

Ubrania znakowane za pomocą haftu komputerowego czy druku DTG stanowią potężny sektor rynku odzieżowego. Do wykonania tego typu projektów warto sięgać po tkaniny o gramaturach od 160 g/m2 wzwyż. Oczywiście, nadruk może być wykonany na wszystkich rodzajach tekstyliów, a najbardziej ekonomiczną opcją jest druk cyfrowy DTG. Jeżeli planujesz wykonanie większej ilości produktów, warto rozważyć technikę sitodruku.

Gramatura materiału na zasłony - o czym warto wiedzieć?

Cienkie, delikatne materiały odznaczają się dużą zwiewnością, dlatego doskonale sprawdzają się do stworzenia lekkiej i zwiewnej dekoracji okiennej, która przykuwa wzrok eleganckimi drapowaniami i podpięciami. Gramatura jedwabiu w pełni odpowiada założeniom romantycznych stylizacji, dlatego ten szlachetny materiał cieszy się niezmiennym zainteresowaniem wśród klientów dobrych hurtowni tekstylnych. Jeżeli preferujesz stylowe zasłony o misternej formie, które będą ciężko opadały na podłogę, sięgnij po materiały o większej gramaturze. Grubsza tkanina prezentuje się niezwykle elegancko w tradycyjnych wnętrzach, a jednocześnie wykazuje właściwości zaciemniające i wygłuszające. Grubość nitek, ich splot oraz kolor, mogą całkowicie odmienić wygląd Twojego wnętrza. Pamiętaj, aby wybierając materiał na okna, zwracać uwagę na pozostałe elementy wyposażenia - stworzenie spójnego wystroju to nie lada wyzwanie, które wymaga odpowiedniego rozeznania i wrażliwości estetycznej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...